GARANCE DODÁNÍ do druhého pracovního dne při objednání do 14:00 / Poštovné nad 3000,- kč, 120 EUR ZDARMA / BONUSOVÝ PROGRAM

Historie e-cigarety

E-cigareta má na rozdíl od klasické cigarety dosud velmi krátkou historii. Americký vědec Herbert A. Gilbert vynalezl zařízení nazvané jako „beztabáková cigareta bez kouře“ (a smokeless non-tobacco cigarette) a nechal si ho patentovat pod č. US3200819 17. srpna 1965.3 Toto zařízení nahrazovalo zabalený hořící tabák v papíru zahřátým ochuceným vzduchem nasyceným párou. Nutno dodat, že toto zařízení neprodukovalo dým (páru) jako dnešní e-cigarety, a tudíž je otázkou, jestli se tedy dá považovat za první e-cigaretu, neboť kuřák dnešních e-cigaret dým vdechuje a z úst také vydechuje. I přes zájem několika investorů toto zařízení zmizelo v propadlišti dějin. Za první generaci e-cigaret můžeme vděčit až Čínskému lékárníkovi Hon Likovi. Roku 2003 použil ultrazvuk emitovaný piezoelektrickým krystalem k odpařování kapaliny obsahující nikotin rozpuštěný v roztoku propylen-glykolu. E-cigareta byla patentována v roce 2005 a od roku 2006 je ve výrobě.
Uvedený vynálezce byl sám silným kuřákem, podobně jako jeho otec, který zemřel na rakovinu plic. Lik tedy hodlal s kouřením přestat. Prvním, čím se inspiroval, byla inhalace s ultrazvukovým rozprašováním náplně obsahující čistý nikotin. V roce 2008 Čína hostila olympijské hry a vláda chtěla vyčistit ulice od cigaretových nedopalků, proto byla zahájena výroba e-cigaret. V USA nechal Hon Lik e-cigaretu patentovat v roce 2004 pod patentem číslo US 8156944 B2,5 vzápětí následovaly další patenty.
Po Číně, Austrálii, Izraeli a Turecku byla ČR pátou zemí na světě, kde se e-cigareta objevila. V roce 2009 došlo k jejímu vymezení zákonem č. 305/2009 Sb.6 Dnes je na našem trhu nepřeberné množství e-cigaret různých velikostí, způsobu ovládání, designů či kapacit baterií.

Zpět do obchodu
Your SEO optimized title page contents